Backlink Nedir?

Benzer Bloglar
Tarih: 19 Nisan 2019

Backlink Nedir?

Backlink; bir web sitesine, başka bir web sitesinin link vermesidir. Bu linklerin sizin Web Sitenize verilmiş olmasının belli yararları olmakla birlikte yanlış Backlink almanın zararları da vardır. 

Doğru Backlink Almanın Faydaları

Backlink almak Web Sitenize başka bir web sitesinin kefil olmasıdır. Arama Motorları sizi referans noktası olarak görür ve doğal arama sonuçlarında üst sıralarda bulunmanıza yardımcı olur. Backlink dünya genelinde satın alma yoluyla alınabilen bir hizmettir. Bu tarz hizmetleri sağlayan aracı kuruluşlar bulunmaktadır. Fakat her hizmet sağlayıcısı güvenilir olmamakla birlikte yarardan çok zarar ile sonuçlanabilecek durumlarla karşılaşmanıza sebep olabilir. Doğru olduğuna inandığınız ve güvenilir bulduğunuz hizmet sağlayıcılarla çalışma sonucunda faydalarını uzun vadede görebileceğiniz bir sürece dahil olmuş olursunuz.

  1.  SEO çalışmalarında Web Sitenizi üst sıralara taşımaya yardımcı olur.
  2.  Ürünleriniz ve Hizmetleriniz ile alakalı terimleri kapsayan Backlinkler almak arama sonuçlarında üst sıraları görebilmenize fayda sağlar.
  3. SEO çalışmaları içerisinde yapılan Backlink ziyaretçi sayınızın artmasını sağlar. Sizinle alakalı oluşturulan Backlink'i tıklayan kişi direkt olarak sizin Web Sitenize ziyaretçi olur.

Fakat SEO uzmanlarının hemfikir olduğu bir konuya değinmeden geçmeyelim. Her zaman önerilen Backlink satın almak değil doğal yollarla Backlink edinmektir. Kendi işinizle ilgili yazacağınız Bloglar ve içerikler bir noktada fark edildiğinde insanlar sizi referans gösterecek ve bu içerikleri çeşitli platformlarda paylaşacaktır. Bir yolu daha vardır. Kendinize küçük çaplı yine ürün ve hizmetlerinizi tanıtan, anlatan başka web siteleri açıp bu siteler üzerinden Backlink almak. Önemli noktalardan biri daha Backlink yeni açılan bir web sitesi için sağlıklı bir yöntem değildir. Öncelikli olan arama motorları tarafından tüm İndexlenme işlemlerinizin tamamlanması yani kısaca arama motorlarının sizi tanıması ve sonra ki aşamada Backlink alınması şeklinde takip edilmesi gereken bri süreçtir. Bu süreç sağlıklı ve yararınıza olacak şekilde planlanmadığı halde arama motoru cezaları ve spamlanma gibi olumsuzluklarla karşılaşmanız muhtemeldir. 

Kaliteli Backlink Almak İçin Yapılması Gerekenler

  1. Ürün veya Hizmetinizle alakalı olan Web Sitelerinden link almaya çalışın. Evet oldukça zor olacaktır. Fakat satın alınan linklerden çok daha yararlı ve gelecek açısından daha öngörülebilir sonuçları beraberinde getirecektir.
  2. Kaliteli Dizin Sitelerine kayıt olmaya çalışın. Dizin siteleri, internet sitelerini çeşitli kategoriler halinde listeleyen web sitesi türüdür. Bu tür siteler eskiden çok daha büyük farydalar sağlarken şimdilerde eski önemini yitirmiştir. Fakat yine de sağlıklı linkler almak için önemli noktalardan biridir. 
  3. Sosyal Medya sitelerinden ( Facebook, Twitter, İnstagram vs ) link almaya çalışın. Bunun yolu ise ürün veya hizmetinizle ilgilenen insanların ilgisini çekebilecek içerikleri ve haberleri oluşturmaktan geçiyor.
  4. Kaliteli forum veya bloglardan link alın. Sizinle ilgili bir yazıyı bloglarda veya forumlarda paylaşmanız link almak için çok önemli bir referans noktasıdır. İçeriklerinizi herkesin ilgisini çekebilecek şekilde hazırlamanız ve sitenize link çıkmanız tartışmasız en çok yararı sağlayabileceğiniz noktadır.

Bu sayılanları uzun vadede hayata geçirmeniz oldukça önemlidir. Sıkı bir takip ve zaman planlaması ile tüm beklentilerinizin karşılığını alabilecğinizi unutmayın.