SEM ( Arama Motoru Pazarlaması )

SEM işletmenizle alakalı sözcük ve sözcük öbeklerini arayan potansiyel müşterilere ( ürününüz, hizmetiniz) reklam verme olanağı tanıyan bir araçtır. Bir diğer ifadeyle arama motorları üzerinden (Google, Yandex, Bing vs) reklam yapmaya SEM denir. Arama motoru pazarlaması yani SEM diğer geleneksel reklam yöntemlerinden oldukça farklıdır. Bunun bir kaç farklı sebebi olmakla birlikte asıl değinilmesi gereken noktaları sıralamak gerekirse;

  1.  Geleneksel reklamcılık yöntemlerinde ( TV, Gazete, Radyo, Broşür, İlan, Billboard reklamları) gösterim üzerinden ücretlendirilirsiniz. Bu şu demek broşürünüz dağıtıldığında sizin reklamınızla ilgilenen veya ilgilenmeyen herkes için belli bir maliyete katlanırsınız. Fakat SEM'de yalnızca sizin reklamınızla ilgilenen potansiyel müşterilere reklam gösterirsiniz ve reklamınızın bulunduğu alan tıklanmadıkça gösterimler için para ödemezsiniz.
  2. Sizin ürün veya hizmetinizi arayan müşterilere ihtiyacı olduğu an da ulaşırsınız. İhtiyaç olduğunda neden orada olmayasınız?

SEM performansını geliştiriken '' Sizi en üst sıraya çıkartacağım.'' demek oldukça gerçek dışı bir yaklaşımdır. En üst sırada olmanın belli kriterleri vardır bunlar; '' Reklam alaka düzeyi, kalite puanı, Açık artırma ile teklif veren rakiplerinizin kelime başı tekliflerinin ne kadar olduğu '' gibi çok çeşitli filtrelerle ilgilidir ve bu kısım uzmanların işidir.

CreaWorkers olarak Google Partners programına dahiliz ve arama motoru reklamcılığında uzmanız diyebiliyoruz, gerçekçi hedefler belirlemek, ortak bir hedefe birlikte ilerlemek için reklamın her aşamasında güvenilir bilgiler alabilmek için işi uzmanına bırakın.