Yerel İşletmeler İçin SEO

Benzer Bloglar
19 Nisan 2019
Backlink Nedir?
Tarih: 21 Mart 2019

Yerel İşletmeler İçin SEO

Yerel İşletmeler İçin SEOGünümüzde insanlar bir ürün veya hizmete ihtiyaç duyma halinde mobil cihazlarından veya masaüstü bilgisayarlardan arama yaparlar. İnsanlar gün içinde ''Bilmek İstiyorum, Yapmak İstiyorum, Gitmek İstiyorum, Satın Almak İstiyorum'' temelinde aramalar yaparak işletmeler ve hizmetleri hakkında bilgi alırlar. Bu bilgi alışverişi sırasında sizin sunduğunuz ürün veya hizmetlere ulaşmaları işletme hedeflerinizi gerçekleştirmeniz için size sunulmuş bir olanaktır. Bu olanaklardan yararlanmak için öncelikle Web Sitenizin arama motorlarına uygun hale getirilmesi gerekir. Yazılımsal kısımlarda yardım almanız önemlidir. Fakat işletmenizin sunduğu şeyleri en iyi siz ifade edebilir veya sizi profesyonel olarak anlatabilecek olan SEO Danışmanlarından hizmet alabilirsiniz. Kullanıcılara ihtiyaç halinde hızlıca ulaşmanın yolu her daim özgün, dinamik ve kullanıcı dostu içerikler sunuyor olmaktan geçer. Başvurulan bir kaynak olmanız halinde kullanıcılar ile güvene dayalı bir ilişki kurarsınız. Bu da işletmenizin markalaşması yolunu açar. İşletmenizi büyütebilirsiniz. Bunları yaparken belli araçları kullanmakta önemlidir.

6 Adımda Yerel İşletmenizi SEO ile Büyütün

  1. Başlangıç olarak yapmanız gereken bulunduğunuz bölgenin neresi olduğunu anlaması için Arama Motorlarına ( Google, Yandex ) yardımcı olmaktır. Yani kısaca işletme konumunuzu, çalışma saatlerinizi, iletişim bilgilerinizi Google Harita Kaydı ve Yandex Harita Kaydı ile arama motorlarına optimize edin.
  2. İşletme adınızı, adresinizi veya müşterilerin bulundukları yere giderek hizmet veriyorsanız hizmet verdiğiniz bölgeyi, telefon numaralarınızı, çalışma saatleriniz gibi bilgileri mutlaka girin. ( Bazı durumlarda konumunuzu paylaşmak size dezavantaj olarak dönebilir. Nasıl mı? Diyelim ki Elektrik Tesisatçısısınız ve tüm Ankara' ya hizmet vermek istiyorsunuz. İşletmeniz Dikmen' de Küçükesat' ta ikamet eden bir kullanıcı için mesafenin fiyatlara yansıyacağını düşünmek genel bir tüketici davranışıdır. Bu gibi durumlarda hizmetlerinize göre fiyat bilginizi Web Sitenizde paylaşmanız yararınıza olacaktır. Veya sabit fiyat garantisi gibi bir açıklama.)
  3. İşletmenizin yaptığı işi Web Sitenizin içeriklerinde fazlaca anlatmış olabilirsiniz. Fakat sektörünüzle, sizden aldıkları hizmet ve ürünlerle ilgili Blog fikirleri üretip uygulamak sizi sıkça başvurulan bir kaynak olarak görülmeyi sağlayabilir. Bu durumda ise kullanıcının güveni artar. Ürününüze ve hizmetinize ihtiyaç olduğunda dönüş yapacağı ilk yer siz olursunuz. Diyelim ki bir halı yıkamacısınız ve Halıdan Domates Lekesi Nasıl Çıkar gibi bir Bloğunuz var kullanıcı detaylı açıklamanızı görüp lekeyi çıkardığında halısını yıkatma zamanı gelince dönüş yapacağı ilk işletme siz olursunuz. Güvene dayalı bir ilişki geliştirmek sizi ileriye taşır.
  4. Arama Motorlarının görevi, arama yapan kişiyi doğru zamanda  doğru yere yönlendirmektir. Arama Motorları bunu başarmak için arama yapan kişinin işletmenize mesafesini ve aramasının bir parçası olarak girdiği coğrafi alanı kullanabilir. ( '' SEO Danışmanlığı Ankara '' aramasının sonucunda ulaşmak istediğiniz sonuç )
  5. Tüm bunları yaptığınızda her zaman üst sıralarda ya da rakiplerinizin üstünde olacaksınız diye bir garanti yoktur. Bu tarz bir garantiyi vermek yalnızca dürüstlükten uzak bir yaklaşım olacaktır. Çünkü sizden çok daha önce bu işe başlamış, zaman içinde çok sayıda referans ve bol miktarda içerik oluşturmuş işletmelere arama sonuçlarında öncelik tanınabilir. Ama bu her zaman böyle olacak diye bir şey yoktur. Siz içerik olarak zenginleştikçe, özgün ve başvurulacak bir kaynak haline geldikçe rekaberiniz artacaktır. İşletme hedefine hızlıca varabilmek için dijital dünyaya adım atın.
  6. Arama Motorlarının sunduğu yerel olanaklardan yararlanmak önemli bir noktadır. Google My Business veya Yandex Rehber gibi hizmetleri kulanmak arama motorlarının işletmeniz hakkında daha fazla bilgi sahibi olmasını ve kullanıcıların sizi ne zaman görüntüleyeceklerini bilmesini sağlar.